fbpx
slider

Teisėjų ir mentorių komandoje - dizaino pasaulio lyderiai

„Lexus“ džiaugiasi, jog „Lexus Dizaino Apdovanojimai 2021“ konkurso teisėjų ir mentorių gretose – dizaino pasaulio lyderiai. Jų įgūdžiai ir patirtis prisidės prie pagrindinės apdovanojimų misijos – identifikuoti ir ugdyti kylančius kūrybinius talentus, kuriant geresnį rytojų.

Architektai, Dong‘as Gong‘as iš Kinijos ir amerikietis Greg‘as Lynn‘as, tapo paskutiniais išskirtinės vertinimo komisijos nariais, o japonų menininkė ir dizainerė „Sputniko!“ prisijungė prie mentorių grupės, kuri dirbs su kitų metų apdovanojimų finalininkais.

Dong‘as Gong‘as, neseniai tapęs Prancūzijos „Académie d’Architecture“ nariu, pelnė tarptautinį pripažinimą už savo darbą, garsiąją Pajūrio biblioteką (angl. „Seashore Library”), esančią Rytų Kinijoje.

Lynn‘as, kuris taip pat yra ir „Piaggio Fast Forward“ robotikos kompanijos įkūrėjas ir generalinis direktorius, yra pripažintas už tai, jog naudojo technologijas, norėdamas permąstyti architektūros ir dizaino santykius su visuomene. Jo plataus masto darbas, kur jis naudoja technologijas eksperimentams ir naujovėms, sujungia tarpusavyje skirtingas disciplinas susijusiose erdvėse.

Dong‘as ir Lynn‘as papildo vertinimo komisijos gretas, kurią taip pat sudarys dizaino nuomonės formuotoja Paola Antonelli, Niujorko modernaus meno muziejaus „MoMA“ Architektūros ir dizaino departamento vyresnioji kuratorė bei Simon‘as Humphries‘as, „Toyota“ ir „Lexus Global Design“ vadovas.

Vertinimo komisija sieks nustatyti naujos kartos talentus, vertindama juos pagal tai, kaip jie taiko tris pagrindinius „Lexus“ dizaino principus – „Numatyti“, „Diegti naujoves“ ir „Sužavėti“, siekiant geresnio rytojaus.

Dong‘as Gong‘as komentavo: „Būnant vertinimo komisijos nariu, manau, labiausiai jaudinantis dalykas – tai galimybė pamatyti jaunųjų dizainerių kurtus dizainus, ypač todėl, kad jie neapsiribos vien tik architektūra, bet apims visas kitas dizaino sritis . Tai apie įsitraukimo ir sąveikos procesą.“

Greg‘as Lynn‘as pridūrė: „Džiaugiuosi galėdamas prisijungti prie žiuri, nes esu tikras, jog daug

sužinosiu iš dalyvių vizijos ir vertybių, mentorių įžvalgos bei iš kitų žiuri narių perspektyvų.

Praeityje stebėjau Apdovanojimus ir mane sužavėjo sugebėjimas susieti dizainą su kultūriniais iššūkiais. Džiaugiuosi dalyvaudamas programoje, skirtoje atrasti, konsultuoti ir apdovanoti talentingus jaunus dizainerius, kurie sutelkia dėmesį į rytojų. Dabar, labiau nei bet kada, dizainas turi spręsti tiek daug iššūkių, įskaitant socialinę nelygybę, ekonominį nestabilumą, klimato krizę ir sveikatos pandemiją, todėl esu tikras, kad tai įkvėps. Tai bus atvejis, kuris man teiks vien malonumą.“

Apdovanojimų finalistai turės unikalią galimybę gauti tiesiogines, interaktyvias žinomų visame pasaulyje dizainerių konsultacijas, kurios leistų įgyvendinti idėjas ir padėtų sukurti jų koncepcijų prototipus galutiniam vertinimui. „Sputniko!“ – naujoji 2021 m. mentorė. Tai dizainerė ir menininkė, kurios naujoviškos vaizdo ir daugialypės terpės instaliacijos atkreipia dėmesį į technologijos poveikį visuomenei. Ji prisijungia prie Joe Doucet, Mariam Kamara ir Sabine Marcelis – ši komanda konsultuos šešis finalininkus, išrinktus iš dalyvių iš viso pasaulio.

Šešių finalininkų dizaino idėjų prototipai bus eksponuojami „Lexus Dizaino Apdovanojimai 2021“ finale, kuris turėtų įvykti 2021 m. balandžio mėn. Prieš išrenkant vieną „Grand Prix“ nugalėtoją, kiekvienas finalistas teisėjams pristatys savo prototipus ir idėjas, kuriuos stebės pasaulinė žiniasklaida bei svečiai.

Dalyvių paraiškos į „Lexus Dizaino Apdovanojimai“ konkursą bus priimamos iki 2020 m. spalio 11 d.

Norėdami gauti daugiau informacijos apie „Lexus Dizaino Apdovanojimai 2021“, apsilankykite

https://discoverlexus.com/highlights/entries-open-for-lexus-design-award-2021

Vertinimo komisijos nariai

Paola Antonelli

Paola Antonelli – Niujorko šiuolaikinio meno muziejaus „MoMA“ architektūros ir dizaino vyresnioji kuratorė, taip pat šio muziejaus įsteigto Tyrinėjimų ir plėtros departamento direktorė. Jos tikslas – skatinti dizaino supratimą, kol visuotinai bus pripažinta jo teigiama įtaka pasauliui. Jos veikla tiria dizaino poveikį kasdieninei patirčiai, dažnai atkreipiant dėmesį į pamirštus objektus ir praktiką, derinant dizainą, architektūrą, meną, mokslą ir technologijas.

Paola patirtis įspūdinga: kuravo laidas, rašė knygas, skaitė paskaitas visame pasaulyje ir dėstė keliose mokyklose, įskaitant Harvardą ir UCLA. Po 2019 m. XXII Milano meno ir dizaino trienalės „Pažeista gamta“, kuri buvo skirta atkuriamojo dizaino idėjai, ji šiuolaikinio meno muziejuje surengė architektės Neri Oxman parodą „Medžiagos ekologija“. Šiuo metu jos veikla sukoncentruota į kelis naujus „MoMA“ Tyrinėjimų ir plėtros salonus,  socialinio tinklo „Instagram“ paskyrą @design.emergency, sukurtą kartu su dizaino kritike Alice Rawsthorn ir kuri yra skirta dizaino vaidmeniui Covid-19 pandemijos laikotarpyje.

 Donga’s Gong’as – Vector Architects” įkūrėjas

Dong‘as Gong‘as 2008 m. įkūrė „Vector Architects“. Jis ir „Vector Architects“ buvo kviečiami dalyvauti įvairiose parodose, įskaitant ir 2018 m. Venecijos bienalę „FREESPACE“, kur laimėjo apdovanojimus tarptautiniu mastu, pateko tarp 100 geriausių architektūros firmų, kurias 2019 m. išrinko „Domus“,  2018 m. buvo nominuotas Šveicarijos architektūros apdovanojimuose, visuotinis Italijos „Archmarathon“ apdovanojimų nugalėtojas 2016 m.

Jį kaip kviestinį pranešėją ir kritiką kvietėsi universitetai, akademinės ir profesinės institucijos, tokios kaip Tsinghua universitetas Kinijoje, Ilinojaus universitetas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Federalinis technologijų institutas Ciuriche, Šveicarijoje,  ir kt. 2019 m. garsus architektūros žurnalas „AV Monographs“ išleido „Vector Architects“ monografiją „Cosmopolitan Vernacular“.

Jo reprezentaciniai darbai: „Pajūrio biblioteka“ , „Pajūrio koplyčia“, „Alila“ viešbutis Jangšue, viešbučio „Captain’s House” renovacija, Čangdziango meno muziejus ir Sudžou nematerialaus kultūros paveldo muziejus.

Greg’as Lynn’as – architektas ir Piaggio Fast Forward” generalinis direktorius

Greg‘as Lynn‘as yra „Greg Lynn FORM“ įkūrėjas ir savininkas, robotų bendrovės „Piaggio Fast Forward“ įkūrėjas ir generalinis direktorius. Pastatų projektavimu neapsiribojo: jis suprojektavo aukštos kokybės burlaivius, aukštųjų technologijų robotus, taip pat baldus bei plataus naudojimo gaminius tokioms įmonėms kaip „Vitra“, „Alessi“, „Swarovski“ ir „Nike“. Jis dirbo daugybėje įmonių vykdomojoje ir patariamojoje taryboje, yra Kanados architektūros centro kuratorių narys.

Jis laimėjo „Auksinį liūtą“ Venecijos architektūros bienalėje ir du kartus atstovavo JAV Amerikos paviljone Venecijos architektūros bienalėje. Jis pelnė Amerikos dailės ir rašytojų akademijos architektūros apdovanojimą ir buvo apdovanotas JAV menininkų stipendija. Šiuo metu jis yra UCLA studijos profesorius, yra būvęs Jeilio universiteto Davenporto profesoriumi, ETHZ erdvinės koncepcijos profesorius, Kolumbijos universiteto papildomo fakulteto profesorius ir yra devynių knygų autorius.

Simon’as Humphries – „Toyota“ ir „Lexus Global Design“ vadovas
 
Simon‘as Humphries nuo 2008 metų yra atsakingas už „Toyota“ ir „Lexus“ prekės ženklų dizainą. Kaip „Lexus Global Design“ vadovas, Humphries „Lexus“ unikalias vertybes siekia perteikti prekės ženklo filosofijos forma, „Lexus“ automobiliuose įtraukdamas kultūrinį japonų paveldą ir kurdamas dizaino kryptį, kuri yra aktuali viso pasaulio vartotojams.

Nuo 1994 metų, kai prisijungė prie šios įmonės, Humphries vadovaujamų pareigų patirtis ir dizaino tobulinimo rezultatas paliko įsimintiną indėlį – tai verpsto formos grotelės, kurios tapo „Lexus“ prekės ženklo ikona. 2016 metais jis tapo „ED2“ („Toyota Europe Design Development“) prezidentu, kur jo komanda vadovavo mobilumo koncepcijų, tokių kaip „Toyota e-Palette“ koncepcijos, kūrimui ir tai buvo prekės ženklo perėjimo iš „automobilių kompanijos“ į „mobilumo įmonę“ vienas iš žingsnių. Humphries dizaino karjera prasidėjo 1988 m., kai buvo apdovanotas Karališkosios meno draugijos stipendijos premija už produkto dizainą Jungtinėje Karalystėje. Apdovanojimas jam suteikė galimybę dirbti „Sony“, kuri paskatino jo aistrą gyventi ir dirbti Japonijoje. Laisvalaikiu Humphries mėgaujasi dailidės darbu ir restauruoja 100 metų senumo japoniško tipo namą.

Mentorių komanda

Joe Doucet’as – „Joe Doucet x Partners“ įkūrėjas

Dizaineris, verslininkas, išradėjas ir kūrybos direktorius, Joe Doucet‘as – vienas iš populiariausių kūrybinių talentų, dirbančių Amerikoje. Jo kūryba apjungia funkciją ir vizualinį patrauklumą, kartu perteikdama norimą žinutę ir prasmę. Doucet‘as mano, kad dizainas ir, dar svarbiau, dizainerio minties procesas, gali atlikti didesnį vaidmenį diegiant naujoves ir sprendžiant problemas, taip pat ir estetiką. Joe Doucet‘as turi daugybę savo dizaino ir išradimų patentų.

Doucet‘o darbai eksponuojami visame pasaulyje ir gavo daugybę tarptautinių apdovanojimų, įskaitant „Pasaulio technologijų apdovanojimas“ už dizaino inovacijas, daugybė „Gero Dizaino Apdovanojimų“, buvo paskelbtas „Smithsonian Cooper-Hewitt“ nacionalinio dizaino apdovanojimų geriausiu „Produkto dizaineriu“ – tai aukščiausias šios srities įvertinimas. Jis taip pat yra „Dezeen“ organizuojamo konkurso „Metų dizaineris 2019“ finalistas.

Mariam Kamara –Atelier Masomi” įkūrėja-architektė

Mariam Kamara – Nigerijos architektė, 2014 m. įkūrusi architektūros ir tyrinėjimų įmonę „Atelier masōmī“, vykdančią įvairiausius viešojo, kultūrinio, gyvenamojo, komercinio ir miesto dizaino projektus. Pažymėtina, kad religinis – pasaulietinis kompleksas „Dandaji“, esantis Nigerijoje, yra bendras kultūrinis projektas su „Studio Chahar“, 2017 m. laimėjęs auksinį „LafargeHolcim“ apdovanojimą Afrikai ir Viduriniams Rytams, o 2018 m. pelnęs sidabrinį pasaulinį „LafargeHolcim“ apdovanojimą už tvarią architektūrą. Kamara taip pat dėstė Browno universitete ir yra architektūros kritikė Rodo salos dizaino mokykloje (R.I.S.D.).

Kamara darbas vadovaujasi įsitikinimu, kad architektams tenka svarbus vaidmuo kuriant erdves mąstymui, kurios turi galią tobulinti, suteikti orumo ir sukurti geresnę gyvenimo kokybę. Nuo 2018 m. Kamara yra sero David‘o Adjaye globotinė pagal „Rolex Mentor Protégé“ programą, 2019 m. tapo Princo Claus‘o Apdovanojimų laureatė, ir yra atpažįstama kaip architektė, kurios  kūrybiniai darbai daro teigiamą poveikį visuomenei.

Sabine Marcelis – dizainerė, „Sabine Marcelis“ studijos įkūrėja

Sabine Marcelis – olandų dizainerė, kaupianti darbų praktiką Roterdame. 2011 m. baigusi Eindhoveno dizaino akademiją, Marcelis pradėjo dirbti kaip nepriklausoma dizainerė produkto, instaliacijos ir erdvinio dizaino srityse, daug dėmesio skirdama medžiagiškumui. Jos kūrybai būdingos grynos formos, išryškinančios medžiagos savybes.

Marcelis savo bendradarbiavimui su pramonės specialistais taiko tvirtą estetinį požiūrį. Šis darbo metodas leidžia jai įsikišti į gamybos procesą, naudojant medžiagų tyrinėjimus ir eksperimentus, kad būtų pasiekti nauji ir stebinantys vizualiniai efektai projektams, kurie demonstruojami muziejuose ar buvo užsakyti komercinių klientų bei mados namų.

Sabine neseniai laimėti prestižiniai apdovanojimai: „Wallpaper*“ apdovanojimas „Metų dizaineris 2020“, 2019 m. „The Elle Deco“ tarptautiniuose dizaino apdovanojimuose pelnytas „Metų jaunojo dizainerio“ vardas ir „GQ metų žmogus 2019“ gavo „Metų tarptautinis menininkas“ apdovanojimą.

 SPUTNIKO!” – menininkė ir dizainerė, Tokijo universiteto Meno dizaino katedros dėstytoja

„Sputniko!“ yra žinoma dėl savo filmų ir daugialypės terpės instaliacijų, nagrinėjančių kylančių technologijų socialines ir etines pasekmes. Savo darbus ji pristatė tokiose parodose kaip 2016 m. Setouchi meno trienalė, Milano tarptautinė dizaino trienalė, 2019 m. „Pažeista gamta“, 2019 m. „Ateitis ir menas“ Mori meno muziejuje. Nuo 2013 iki 2017 metų „Sputniko!“ buvo „MIT Media Lab“ docentė, kur įkūrė ir vadovavo „Design Fiction“ tyrinėjimų grupei. Šiuo metu ji yra Tokijo Menų universiteto dizaino docentė. Iki šiol ji turi kūrinių, įtrauktų į nuolatines muziejų, tokių kaip „V&A“ ir XXI amžiaus Šiuolaikinio meno muziejaus Kanazavoje, kolekcijas.

2020-09-18


Atgal